חשיפת שיניים כלואות: כל מה שחשוב לדעת

שן כלואה, כשמה כן היא – שן שלא בקעה החוצה מהחניכיים והיא בעצם קרובה עדיין לשורשי השיניים הסמוכות לה. במקרים רבים אין עם זה כל בעיה, אך ישנם מקרים שבהם קיים הצורך בביצוע הליך כירורגי של חשיפת שיניים כלואות באמצעות הליך משיכה אורתודנטית. מדובר בפעולה כירורגית המתבצעת תחת הרדמה מקומית של אותו אזור בפה. את חשיפת השיניים הכלואות יבצע רופא השיניים לאחר אבחון המיקום הבעייתי של השן הכלואה שעלולה גם לפגוע במיקומן של השיניים האחרות. ישנם מקרים רבים שחשיפת שן כלואה מתבצעת כפעולה כירורגית הנלוות לתהליך יישור שיניים אורתודנטי. איך ניתן לגלות שיניים כלואות? במקרים בהם המטופל מתלונן על כאבים או חוסר נוחות באזור השן הכלואה, או כמובן כאשר מאותרים סימנים כאלה ואחרים לכך שקיימת פגיעה בחלל הפה של המטופל. חשיפת שיניים כלואות מתבצעת על ידי חיתוך כירורגי עדין של החניכיים, וזאת על מנת לחשוף את מיקום השן הכלואה ולבצע משיכה אורתודנטית. חשיפת שן כלואה

חשיפת שיניים כלואות באמצעות צילום רנטגן

במרבית המקרים, הבעיה המרכזית של שיניים כלואות היא שהמטופלים עצמם אינם יודעים שיש להם בתוך החניכיים שן שטרם בקעה. השן הכלואה מפתיעה אנשים מבוגרים, שכן אף אחד לא מצפה שבגיל מבוגר ומאוחר, מערכת השיניים עדיין לא הושלמה. כאשר מתחילים כאבים או מתגלים פצעים בחלל הפה, מומלץ לבצע צילום רנטגן של השיניים, שיוכל לחשוף האם קיימת שן כלואה באותו מקום. בדרך כלל השיניים הכלואות ישנן מגוון רחב של סיבות לאי בקיעתה של השן הכלואה כגון: חוסר מקום מלכתחילה, התפתחות מאוחרת, שיניים עודפות ועוד. לאחר התרשמותו של רופא השיניים מחלל הפה של המטופל ואבחון צילום הרנטגן של שורשי השיניים תתקבל החלטה על ביצוע חשיפת שיניים כלואות במידת הצורך או המלצה על דרך טיפול אחרת. באופן כללי ניתן לומר שאלו שלבי התהליך במקרים של אי נוחות או כאבים בקרב המטופלים, מקרים שלא ניתן לאבחן את מקורם על פי העין בלבד.

חשיפת שיניים כלואות: הליך כירורגי עדין בהרדמה מקומית

כאמור, מדובר בטיפול כירורגי שמבוצע בעדינות רבה על ידי רופא השיניים וסייעת שצמודה אליו ותחת הרדמה מקומית של אזור השן הכלואה. חשוב מאד לפני הטיפול עצמו שהרופא יוודא באמצעות צילום הרנטגן שאין בקרבת החניכיים והשן הכלואה – עצבים מעצבי הפנים שעלולים להיפגע במהלך הפעולה ולאחר מכן יאשר שניתן לבצע. לאחר חשיפת שיניים כלואות על ידי חיתוך החניכיים שמעל השן, יבצע הרופא חשיפה כירורגית לשן הכלואה וימשוך אותה למקומה. ברוב המקרים תארך פעולת חשיפת שיניים כלואות כחצי שעה עד שעה בהרדמה מקומית, במהלך הפעולה הרופא ישאל את המטופל מדי פעם אודות התחושות שלו על מנת לוודא שהוא חש בטוב, אינו מבוהל וכמובן שאינו חש שום כאב במהלך הטיפול. במרבית המקרים אחרי כשבוע יגיע המטופל לביקורת, בה יבצע רופא השיניים בדיקה של החלמת התפר ויוודא שהשיניים אכן יכולות כעת לצמוח ולהתפתח כמצופה במקומן המקורי.