למה צריך טיפול הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס

כשאנשים סובלים ממחסור בשיניים ורוצים להתחיל בטיפול להשלמתן בעזרת שתלים, הם מטבע הדברים ירצו להשלים את ההליך המורכב בהקדם האפשרי. זוהי שאיפה מובנת לחלוטין – ואנחנו במרפאה שואפים כמובן לעשות הכול כדי לממש אותה, אך חשוב לזכור כי טיפול כזה לעיתים יכול לארוך הרבה  זמן – חודשים או אפילו שנים במקרים מסוימים.

דבר אחד שעלול להאריך את משך הטיפול הוא איכות ירודה של עצמות הלסת שאמורות לתמוך בשתלים. אלו עצמות קטנטנות שתומכות בשיניים – וכאשר השיניים נושרות, לעיתים הגוף סופג חלק מהעצם באזור הזה כדי להשתמש בחומרי הבניין שלה לתהליכים אחרים. אם זה קורה בחלקו העליון של הפה, זה יכול לגרום להרחבה של הסינוס שממוקם באזור שבין העיניים לפה בפנים של כולנו.

במקרה כזה, יהיה צורך בביצוע טיפול מקדים לפני הנחת השתלים. הטיפול הזה נקרא הרמת סינוס, אך בפועל מבצעים בו השתלת תחליף עצם שמאפשרת לשחזר את העצם הפגועה באזור הזה, בצורה שתבטיח תמיכה ראויה בשתלים. הטיפול הזה הוא הכרחי לתהליך ההשתלה וחשוב שלא לוותר עליו.

אם לא מבצעים הרמה של הסינוס לפני שחזור השן, השתל יכול גם לגרום לדלקת בסינוסים (סינוסיטיס). מצב כזה יסכן את השתל ואת ההליך כולו – ועלול להצריך הליך נוסף לשחזור השיניים בהמשך הדרך.

איך נדע אם יש צורך בהרמת סינוס?

השלב הראשון בכל הליך של השתלת שיניים יהיה צילום CT מקיף של חלל הפה. בנוסף לצילום הזה, נבצע גם צילום פנורמי כדי לבחון את תקינות העצם ואת גבולות הסינוס. אם נראה שקיים מחסור משמעותי בעצם וכי הסינוס, כלומר המרווח, גדל בצורה שלא תאפשר את חיבור השתלים, הרופא ימליץ על ביצוע טיפול מקדים להשתלת עצם.

חשוב להבין שלא רק אובדן שיניים יכול לגרום להרחבה של הסינוס. גם מחלות חניכיים עלולות להוביל להרס העצמות ולהרחבת הסינוס – עוד לפני שבכלל מאבדים את השיניים. לכן, גם אם השן עוד קיימת אך מחייבת עקירה – ייתכן כי בכל זאת נידרש לבצע גם הרמת סינוס – בהתאם לחוות דעתו של הרופא המטפל.

האם ניתן לוותר על הרמת סינוס בהשתלת שיניים?

כאמור, הרמת סינוס מהווה חלק חשוב בתהליך השתלת השיניים המסורתי, אך כיום ישנן דרכים נוספות לבצע השתלת שיניים מהירה יותר – גם ללא צורך בטיפול הזה. לדוגמה, בשנים האחרונות נרשמת עלייה משמעותית בפופולריות של טיפול מהיר להשתלת שיניים שנקרא All On 4. זו השתלת שיניים מהירה שנעשית ביום אחד ומתאימה למי שסובלים ממחסור בכמה שיניים שממוקמות אחת ליד השנייה.

חשוב להדגיש כי הטיפול הזה לא מתאים לכל אחד והתוצאות שלו יכולות להיות שונות מתוצאות הטיפול המסורתי והוותיק יותר. עם זאת, ישנם אנשים שהטיפול הזה אכן יכול להתאים להם ולאפשר להם לבצע את שחזור השיניים האבודות בצורה מהירה ופשוטה הרבה יותר.