סוגי ניתוחי חניכיים: בריאות הפה מעל הכל

השתלת חניכיים - ד

טיפולים אצל רופאי שיניים גורמים ללא מעט אנשים לפחד, חרדה וסלידה. הסיבה לכך היא ברורה, טיפולי שיניים הם פשוט לא נעימים, ויש שיגידו שמאוד יקרים. טיפולי שיניים וחניכיים הם לרוב טיפולים פולשניים וכואבים. על כן, בריאות הפה והשניים, מדירה את שנתם של חוקרים ומומחים רבים בתחום אשר שוקדים על פיתוח שיטות חדשניות שמטרתן למזער את הכאב במהלך הטיפול ולקצר את זמן הטיפול.

יש כמה סוגי ניתוחי חניכיים שמגיעים לרוב לאחר הזנחה של אזור החניכיים והיווצרות של מחלות חניכיים שונות כמו דלקת חניכיים, עששת, הצטברות של אבנית וחיידקים ועוד. לעיתים, המחלות הללו מחמירות וגורמות נזק של ממש לחניכיים, ללסת, לשיניים ואפילו לאזורים אחרים בגוף. לפני שמחליטים על אילו ניתוחי חניכיים ללכת, אפשר לבצע תהליכים פשוטים ופחות פולשניים כמו הקצעת שורשים.

הקצעת שורשים הינו הליך פולשני בחלקו, ובמהלכו הרופא המטפל מנקה את שורש השן מהפסולת והאבנית שמקיפות אותו. שורש נקי הוא חשוב מאוד, והצטברות של אבנית ורובד חיידקים בשורש יכולה להסתיים בדימומים, ריח רע מהפה, חוסר אסתטיקה והגרוע מכל – אובדן שן. אם התהליך הזה לא מצליח, יש לפנות להליכים וניתוח חניכיים אינטנסיביים יותר, שמטרתם מניעת נזק לרקמות ולעצמות תומכות השיניים, מניעת אובדן שיניים, הפחתת פערים בין השיניים לחניכיים, עיצוב מחדש של הלסת וחיסול חיידקים ומזהמים שונים. מחלות חניכיים כמו דלקת חניכיים ודלקת מסב השן מצריכים לרוב ניתוח על מנת להגן על השיניים, וחשוב מאוד לבחור את הניתוח הנכון ביותר, שישיג את המטרה הסופית והיא שמירה על השיניים והעלמת הכאב.

מהשתלות עצם ועד ניתוחים אסתטיים

ניתוח השתלת עצם הוא אחד מניתוחי החניכיים הכואבים והלא נעימים למטופל, אך גם כזה שעשה התקדמות אדירה בשנים האחרונות. מדובר בניתוח שנעשה בהרדמה מלאה אשר מורידה את אלמנט הלחץ וההתנגדות של המטופל. הניתוח מתרחש כאשר לעצם המחזיקה את השן נוצר נזק בלתי הפיך, אשר גורם לנזק לשן עצמה. הניתוח מצריך תרומת עצם, או שימוש בעצם מלאכותית, שמטרתה לעזור לעצם לצמוח מחדש ולהחזיק את השן בצורה אידאלית. ניתוח חניכיים הוא יעיל במיוחד כאשר רוצים לנקות את האבנית שנוצרה בכיסים שבין השיניים ללסת, ולכן, יש להרים את החניכיים, לבצע ניקוי עמוק ולחזיר את החניכיים למקומם באמצעות תפרים.

ניתוחי חניכיים יכולים לכלול גם ניתוח להתחדשות רקמות השיניים, בו הרופא מניח פיסה קטנה של חומר דמוי רשת בין עצם השן לבין רקמת החניכיים שמונעת את גדילת החניכיים למקום בו אמורה להימצא העצם וכך נותנת לרקמות הזדמנות לצמוח מחדש. ניתוח רירית החניכיים נועד למנוע נסיגת חניכיים, ולכן, יש להשתיל רקמות שמפחיתות את הסיכון לנזק נוסף. יש לא מעט סוגי ניתוחי חניכיים למטרות אסתטיות, כולל הארכת כתר השן, תיקון נסיגת שורש, שינוי והתאמת רכס השיניים, ניתוח הריסנית ועוד. אנשים מחפשים אחר החיוך המושלם ולעיתים, זה דורש התערבות כירורגית שהיא לא כל כך נעימה. אבל כנאמר, כדי להיות יפים, לעיתים צריך לסבול קצת.

תחזוקת שיניים ובחירת הרופא הנכון

חניכיים ושיניים זה משהו שצריך לטפל בו ולתחזק אותו. אי אפשר להזניח ולהגיע למצבים של דלקות ונסיגות חניכיים. יש הרבה סוגי ניתוחי שיניים כיום שנותנים מענה איכותי, ועם מינימום כאב, אך האידיאל הוא לשמור על השיניים, לצחצח כמה פעמים ביום ואף להתייעץ עם רופא השיניים שלכם לגבי אופן הצחצוח ושימוש באלמנטים נוספים כמו משחות אנטי בקטריאליות, חוטים דנטליים ומי פה. ניתוחי חניכיים, כאמור, מתחלקים בין ניתוחים פונקציונאליים וניתוחים אסתטיים, והניתוחים האסתטיים הם לבטח פולשניים פחות, וכאלו שהמטרה היא שיפור המראה. ניתוחים פונקציונאליים הם אלו שכדאי מאוד להימנע מהם, ובכל מקרה, חשוב מאוד לפנות לרופא הנכון, עם התמחות בסוג הניתוח שאתם צריכים, על מנת להשיג את התוצאה הרצויה במינימום כאב ובמינימום זמן החלמה.