אוגמנטצית רכסים אטרופיים

עקירת שיניים עקב מחלת חניכיים, עששת, או זיהום ממקור תעלות שורשים מלווה באובדן עצם האלואולרית התומכת בשן. ספיגת עצם הלסת באיזור מחוסר השיניים הינה לרוב הן במימד האנכי והן במימד האופקי. ניתן לצמצם את אובדן העצם לאחר העקירה על ידי השתלת עצם במועד העקירה. תהליך זה נקרא שימור מכתשית ומטרתו לצמצם את ספיגת העצם בעקבות העקירה, זאת על מנת להקל התקנת שתלים עתידיים במקום השן שאבדה.

עם זאת לעיתים לאחר עקירת שיניים במיוחד במקרים שבהם חוסר שיניים שוקם ע"י תותבת חלקית או תותבת שלמה, מתרחש אובדן גרמי רב באיזור מחוסר השיניים עקב לחץ מהשיקום הנשלף הגורם לספיגה נוספת של עצם הלסת. במקרים של אובדן עצם ניכר, במידה ומעונינים בשיקום המשנן החסר באמצעות שתלים יש צורך בשחזור תלת מימדי של העצם שיאפשר התקנת שתלים בעצם מלאה.

תהליך בניית ושחזור רכס שיניים נקרא אוגמנטציה. בהתאם לחוסר העצם הנצפה בצילום CT של האיזור מחוסר השיניים ניתן להתאים את הטכניקה הכירורגית המתאימה לצורך השלמת העצם החסרה. במקרים של חסר מועט של עצם בעיקר במישור האופקי, תבוצע האוגמנטציה לרוב עם התקנת השתלים. במקרים של חוסר עצם נרחב הן במימד האנכי והן במימד האופקי תבוצע תחילה אוגמנטציה לשחזור הרכס כשהתקנת השתלים תבוצע במועד מאוחר יותר.