השתלת חניכיים, ניתוחים אסטטיים וכיסוי חניכיים

השיניים מוקפות ברקמת חניכיים המכסה את השורש עד כותרת השן. כאשר מתרחשת נסיגת חניכיים, נחשפים פני שטח שורש השן עקב נדידה של שולי החניכיים לכיוון השורש. התופעה שכיחה בעיקר בקרב אנשים עם חניכיים דקות, ולה גורמים שונים ובניהם צחצוח אגרסיבי, רובד אבנית שלא הוסר, דלקת חניכיים מקומית, ולעיתים אף לאחר טיפולים אורתודנטיים.

נסיגת חניכיים פוגעת במראה האסתטי וההרמוני של החניכיים, ויכולה להוביל לכאב ורגישות מוגברת לקור וחום, ואף להחרפת הדלקת המקומית.

אחד הטיפולים לנסיגת חניכיים הוא השתלת חניכיים. זהו הליך כירורגי עדין, מיקרו עדין, המצריך דיוק רב, במהלכו משתילים לרוב רקמת חניכיים שקוצרים מהחך באתר סמוך, או מתחליף ביולוגי מבנק רקמות. בטכניקה מיקרו כירורגית נאותה ניתן לטפל בהצלחה גם במקרים מורכבים.

גורמים נפוצים לנסיגת חניכיים וחשיפת שורשי השיניים

צחצוח אגרסיבי 

אחד הגורמים השכיחים ביותר לנסיגת חניכיים הוא צחצוח שיניים אגרסיבי וחזק אשר גורם במשך הזמן לנסיגת חניכיים. כמו כן, כל טראומה מכנית כגון פגיעה בחניכיים על ידי חפץ כהה לדוג' פירסינגים בחלל הפה, עלולים לגרום לנסיגת חניכיים.

הגורם הגנטי 

ישנם אנשים להם באופן טבעי חניכיים דקות. אלו חניכיים אשר פגיעות יותר להיווצרות מצבים של נסיגת חניכיים מאשר חניכיים עבות.

דלקת חניכיים 

חוסר הקפדה על היגיינת פה מייצרת רובד חיידקי ואבנית, הגורמים להתפתחות דלקת חניכיים, אשר במצבים מסוימים גורמת לנסיגה של החניכיים ולחשיפת שורשי השיניים או השתלים הדנטליים.

טיפול אורתודנטי

טיפולי יישור שיניים גורמים לתזוזה של השיניים, כאשר בחלק מהמקרים תזוזה זו יכולה לגרום גם לחשיפת שורשי השיניים.

עישון

בקרב אנשים מעשנים הסיכוי להיווצרות תופעת נסיגת חניכיים וחשיפת שורשי השיניים גבוהה יותר מאשר אלו שאינם מעשנים.

השתלת חניכיים - ד"ר עומר כהן

למי מיועד טיפול השתלת חניכיים ומתי נבצע אותו?

כל מטופל אשר סובל מנסיגת חניכיים הוא מועמד אפשרי לטיפול השתלת חניכיים. הפריודונט מומחה החניכיים הוא בעל הסמכות המקצועית, הידע והניסיון לאבחן את מצב הנסיגה ולקבוע תוכנית טיפול בהתאם, והאם המצב מצריך התערבות כירורגית כהשתלת חניכיים לצורך כיסוי שורשי השיניים או השתלים הדנטליים שנחשפו.

מטופלים רבים פונים אל מרפאת השיניים לטיפול בנסיגת חניכיים כשהמצב מתקדם, וכבר יש פגיעה אסתטית, תחושתית ואף חמור מכך, פגיעה במערכת התמיכה של השיניים. מומלץ להגיע למרפאת השיניים לטפל בנסיגה בשלביה ההתחלתיים, על מנת להימנע ככל האפשר מטיפולים כירורגיים מורכבים.

מתי נבצע השתלת חניכיים לצורך כיסוי שורשים חשופים?

1.  כאשר יש נסיגת חניכיים משמעותית, חיידקים עלולים לחדור אל תוך הלסת ולייצר זיהומים ונזקים משמעותיים. ישנה חשיבות רבה במצבים כגון אלו לבצע טיפול השתלת שורשים, על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים לעצם הלסת.

2. כאשר ישנה פגיעה אסתטית משמעותית בעקבות חשיפת שורשי השיניים, והשיניים בהן ישנה חשיפה נראות ארוכות באופן משמעותי מהסמוכות להן, ונוצרת פגיעה ברצף החניכיים הטבעי והנראות הכללית של הפה.

3. רגישות רבה לשינויי טמפרטורה בחלל הפה, בעת אכילת מזונות חמים/קרים עד כדי הימנעות ופגיעה באיכות החיים.

4. התקדמות חמורה בנסיגת החניכיים וחשיפה משמעותית של שורשי השיניים, העלולים להביא ללא טיפול כירורגי לפגיעה במערך האחיזה והתמיכה של השיניים, לתזוזה ואף אובדן שיניים.

מהו מהלך טיפול השתלת חניכיים?

טיפול השתלת חניכיים- כיסוי שורשים חשופים הוא הליך כירורגי מקומי עדין, אשר בו מונחת רקמת חניכיים מסביב לשן, באזור בו שורשי השיניים נחשפו. רקמת החניכיים המושתלת נלקחת מהחך באזור הסמוך לאזור בו ישנה נסיגת חניכיים, או מאזור אחר בחלל הפה. הרקמה המושתלת תכסה את כל שורש השן החשוף, ולאחר תהליך האיחוי המלא שלה, היא תהפוך לחלק בלתי נפרד מהרקמות הנמצאות סביב השן.

ישנה אפשרות נוספת ושימוש בחומרים מלאכותיים שאינם מרקמת גוף של המטופל, חומרים המבוססים על התאמה ביולוגית ומשמשים תחליף לרקמה הטבעית של הגוף, אך חשוב לדעת ולקחת בחשבון לפני שמחליטים על שיטת הטיפול כי יעילות החומרים הללו בדרך כלל נמוכה לעומת שימוש מרקמה עצמית. יחד עם זאת, בשימוש ברקמה מלאכותית נחסכת מהמטופל אי הנוחות הכרוכה בהוצאת רקמה מאזור בריא בחלל הפה, והצורך בהחלמתו.

הכנות לקראת ניתוח השתלת חניכיים

כדי להשיג תוצאות מוצלחות להשתלת החניכיים יש לטפל בדלקת החניכיים תחילה, במידה והיא קיימת, וכן לסלק כיסי אבנית. בנוסף לכך, ישנה משמעות מרבית עוד לפני השתלת החניכיים להקפיד על היגיינת פה נכונה ועדינה, במטרה לשמור על תוצאות טיפול כיסוי השורשים למשך זמן רב.

משך ההחלמה והתאוששות מטיפול השתלת חניכיים וכיסויי שורשים

במהלך הימים הראשונים לאחת השתלת החניכיים צפויים להיות כאבים ואי נוחות כללית. ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם רופא, אך אם הכאבים עזים, בקשו מהרופא משככי כאבים במרשם.

הקפידו על הוראות הרופא – לעיתים ועל פי המקרה תדרשו ליטול אנטיביוטיקה למניעת זיהומים, כמו כן, הקפידו על תזונה מתאימה ושטיפת פה עם חומר שהרופא ימליץ עליו. יש להימנע משימוש בחוט דנטלי באזור ההשתלה עד החלמה מלאה של אזור ההשתלה.

תוצאות טיפול השתלת חניכיים ניתן יהיה לראות כבר לאחר כחודש עד שישה שבועות מתום הטיפול. בתקופת ההחלמה, הרקמות יתאחו ויהפכו לחלק בלתי נפרד מרקמות הלסת. גם אם נראה בתחילה שיש עודף של רקמה מסביב לשן, במשך זמן ההחלמה, השכבות העליונות ינשרו והעמוקות יקלטו היטב, עד ליצירת מראה אחיד עם הרקמות הטבעיות של החניכיים.

האם לבצע השתלת חניכיים אצל רופא שיניים כללי או אצל פריודונט מומחה חניכיים?

הפריודונט הינו בעל הידע המקצועי המומחיות והניסיון, המקנים לו את היכולת לאבחן את מצב נסיגת החניכיים של המטופל ברמה המקצועית והמדויקת ביותר, ועל סמך אבחנה זו להתאים את הטיפול הדרוש למטופל, ולבצע הליכים כירורגיים דרושים בחניכיים בצורה המקצועית ביותר. כל זאת על מנת להביא לתוצאות אופטימאליות בהשתלות חניכיים.

אמנם גם רופאי שיניים כלליים ומומחים לשיקום הפה מוסמכים לבצע השתלות שיניים וכיסוי שורשי השיניים, אך כאמור לפריודונטים ההכשרה הממוקדת בתחום רפואת חניכיים- אבחון טיפול ומניעה, והם אנשי המקצוע המתאימים ביותר לעסוק בניתוחי חניכיים, אשר השתלת חניכיים נכלל בתוכם.